Peeling

Bitkisel Peeling; Meyve asitleri ile yapılan yüzeysel peeling yöntemidir.Bitkisel peeling şeker kamışından elde edilen glikolik asitlerle, sütte bulunan laktik asitlerle vs. uygulanabilir. Daha yaygın olarak bilinen isimleri ise alfa hidroksi asitler (AHA) dır. Bunlar oldukça küçük moleküller olduğu için epidermisi (cildin en üst tabakasını) kolayca geçebilmektedir. Ancak daha alt tabaka olan dermise geçemezler. Epidermisteki hücrelerin yenilenmesini tetikleyerek onların dış etkenlere olan toleransını arttırırlar. Hücre yenilenmesi dışında epidermal kökenli olan yüzeysel lekelerin tedavisinde de başarılı olmaktadır.

Bir başka yüzeysel peeling ise salisilik asitlerle (BHA’lar) yapılan peelinglerdir. Bu madde daha yüzeysel olarak epidermisi (cildin en üst tabakasını) etkiler.
Daha çok akne, siyah ve beyaz nokta tedavisinde ve ikincil olarak lekelerin tedavisinde de tercih edilmektedir. Bitkisel Peeling uygulamaları 2-3 hafta aralıklarla 6-10 seans yapılır.

Kimyasal Peeling; Bu amaçla triklor asetik asit (TCA) ve fenol uygulanmaktadır. Cildin daha alt tabakalarının soyulması için yapılan peelinglerdir. Derin lekelerin ve izlerin tedavisinde kullanılabilecekleri gibi kırışıklıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Konsantrasyonu ayarlanarak işlemin derinliği belirlenmektedir.

Evde kullanması için glikolik asit içeren kozmetik ürünler verilerek işlemin etkisi artırılabiliyor. Kimyasal peeling sonrası besleyici bir kremin 5 – 7 gün uygulanmasını tavsiye edilir. Peeling işlemi süresince ve sonrasında güneş ışınlarından korunmak ve solaryuma girmemek gerekmektedir.